» سوغات اصفهان


در میان شهر های پر جاذبه و توریستی ایران، اصفهان همیشه حرف اول را می زند. شهرت و محبوبیت این شهر بین جهانیان به گونه ای است که سالانه میلیون ها گردشگر روانه استان های مرکزی ایران شده و از تماشای زیبایی های بی شمار اصفهان بهره مند می شوند. اصفهان نیز مانند دیگر شهر های ایران خوراکی ها و صنایع دستی مخصوص به خود را دارد که مجموع آن ها سوغات این شهر را تشکیل می دهند. سوغات اصفهان دارای تنوع زیادی است به همین دلیل دست شما برای انتخاب و خرید کاملا باز است، اما احتمالا اغلب افراد تنها با معروف ترین سوغاتی های این شهر مثل گز و پولکی آشنا هستند، به همین خاطر ما در بخش بعدی مقاله همه سوغاتی های شهر اصفهان را معرفی کرده و درباره هریک توضیحاتی در اختیار گردشگران عزیز قرار می دهیم.

- خوراکی ها



1.گز
گز معروف ترین و شناخته شده ترین سوغاتی از سوغات اصفهان است. به طوری که همه ما حتما برای یک بار هم که شده طعم لذیذ گز های خوشمزه اصفهان را چشیده ایم. قدمت تولید گز در اصفهان به حدود 450 سال پیش یعنی دوره حکومت صفویه در ایران باز می گردد. گز در واقع از عصاره یا شهد درختی به نام انگبین یا گز انگبین تولید می شود، این درخت در شهر خوانسار اصفهان وجود داشته و شهد آن توسط حشره کوچکی که روی این درخت ها زندگی می کنند، به وجود می آید. جالب است بدانید چگونگی تولید این شهد تقریبا مثل تولید عسل به وسیله زنبور عسل می باشد. عصاره تولید شده توسط این حشره، ماده زرد رنگی است که اواخر فصل تابستان از روی درخت گز انگبین برداشت می شود. متاسفانه نسل این نوع حشره رو به انقراض است، به همین علت امروزه برای تهیه گز از مواد جایگزین مثل عسل، انگبین علفی، شیر خشت و ترنجبین به جای شهد استفاده می کنند. بقیه مواد اولیه تهیه گز شکر، گلاب، گلوکز، سفیده تخم مرغ، 4 مغز، خلال بیدمشک و پسته هستند.
انواع گز
گز در انواع مختلفی تهیه شده و به بازار ارائه می شود و احتمالا شما هم شکل های مختلف گز را در بسته بندی های گوناگون دیده باشید. ما نیز در ادامه به معرفی انواع گز پرداخته و نحوه تولید هر یک را به اختصار شرح می دهیم.
گز برشی: پس از آن که مواد داخل گز تهیه شد قبل از اینکه مواد را بسته بندی کنند، آن ها توسط یک دستگاه مخصوص، برش داده تا مغز و مواد داخلی آن معلوم باشد، سپس آن ها را در بسته های مخصوص و زیبا جایگذاری کرده و به بازار می فرستند.
گز انگشت پیچ: در تولید این نوع گز، مواد بسیار نرم و منعطف بوده و هیچکدام از 4 مغز آجیل در تهیه آن استفاده نمی شود. گز انگشت پیچ به گونه ای تولید می شود که به راحتی می توان آن را داخل پیاله یا ظرف ریخت و با قاشق میل کرد.
گز لقمه ای: این نوع گز نیز پس از تولید مواد اولیه، به قطعات کوچک دایره یا مربعی شکل تبدیل شده و بسته بندی می شود.
گز آردی: گز آردی تقریبا مثل همه انواع گز تهیه می شود با این تفاوت که در آخر گز را داخل ظرف آرد فرو می کنند تا توسط آرد چسبندگی آن گرفته شده و ماندگاری بالاتری داشته باشد.
گز سکه ای: گز سکه ای همان طور که از نام آن پیداست، پس از تهیه مواد به اندازه سکه های تقریبا بزرگ برش داده شده و آغشته به آرد می شود. سپس گز های سکه ای آماده شده را بسته بندی می کنند.
گز شکلاتی: در تهیه این نوع گز، علاوه بر مواد اولیه اصلی از شکلات نیز استفاده می شود. گز شکلاتی به دو شکل مختلف تهیه می شود، گز شکلاتی لایه لایه که در این نوع گز شکلاتی، شکلات را داخل گز قرار داده و پس از برش های یکسان بسته بندی می کنند. یا اینکه گز معمولی را آغشته به شکلات می کنند تا مواد گز تازگی خود را حفظ کرده و ماندگاری آن افزایش یابد. جالب است بدانید گز شکلاتی که در آن از پودر کاکائو یا شیر خشک استفاده می شود، دارای ارزش غذایی بالاتری بوده و نسبت به دیگر انوع گز دارای طعم کاملا متفاوتی می باشد.



2.پولکی
بعد از گز، معروف ترین سوغات اصفهان پولکی است. اغلب ایرانی ها و مخصوصا اصفهانی ها این خوراکی شیرین خوشمزه را به همراه چای میل می کنند و متعقدند چون شیرینی کمتری نسبت به قند خوراکی دارد، از لحاظ غذایی سالم تر است. پولکی از خانواده آب نبات ها بوده و حتی در گذشته به آن آب نبات پولکی هم می گفتند. برای تهیه پولکی از شیره باقی مانده در زمان تهیه نبات استفاده می شود. فرآیند درست کردن آن هم به شرح زیر است: پس از آن که بلور های نبات شفاف و متبلور شد، به این ماده مقداری سرکه اضافه می کنند تا از شکرک زدن و کدر شدن آن جلوگیری شود. سپس این ماده را روی یک ظرف مسطح پهن کرده و با دستگاهی مخصوص به شکل قطعات کوچک و سکه مانند برش می زنند. اکنون پولکی آماده خوردن است اما معمولا این خوراکی با طعم های مختلف مثل لیمویی، نارگیلی، زعفرانی، عسلی، پسته ای، نعنایی، زنجبیلی، کاکائویی و غیره بسته بندی شده و به بازار ارائه می شود و افراد می توانند نسبت به سلیقه ای که دارند، طعم مورد نظر خود را تهیه کرده و برای مصرف شخصی یا به عنوان سوغاتی برای اقوام و آشنایان خود بخرند.

آخرین مطالب این وبلاگ



Buy Google Search Traffic
Buy targeted website traffic
ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی
Buy Social media traffic